Jméno Alexandra Bystrova patří k fotbalu v Čížové již osmnáct let. Nejstarší aktivní hráč v krajském přeboru se mohl v závěru sezony 2010/2011 radovat společně se svým týmem z postupu klubu do divize, jelikož mužstvo vedené trenérem Jurajem Kobetičem dokázalo tento ročník Fincentrum krajského přeboru suverénně vyhrát. S pražským rodákem, který tento týden oslavil 49. narozeniny, jsme si povídali o průběhu právě uplynulé sezony, chystaných novinkách i ambicích Sokolu po návratu do prestižní celostátní soutěže.

Vizitka Alexandra Bystrova
Narozen: 21. června 1962 v Praze
Bydliště: Praha
Rodina: děti Simon (22), Natálie (16) a Alexandra (1)
Zaměstnání: soukromý podnikatel
Hráčská kariéra: SK Slavia Praha (1968 – 1977), Jablonec (1978 – 1984), Meteor Praha (1984 – 1986), Břevnov (1986 – 1990), Admira Praha (1990 – 1992), Sokol Čížová (1992 – 2011)

Vaše mužstvo se stalo vítězem krajského přeboru a zajistilo si po deseti letech postup do divize. Jaký byl tento ročník vašima očima? Šli jste do sezony s tímto cílem? „Jednoznačně nejúspěšnější za celé mé působení v Čížové. Do sezony jsme šli s tím, že by nebylo špatné zopakovat minulý ročník, kdy jsme skončili druzí, a dokázat tak, že to nebyla náhoda. Postup do divize je něco navíc.“

Co bylo podle vašeho názoru hlavním důvodem, že se týmu tak dařilo? Je to výsledek některých individuálních výkonů – například gólmana Pavla Ramse – nebo byl základ úspěchu postaven spíše na kolektivním výkonu celého mužstva? „Je to především zásluha celého mužstva. Po úvodních zápasech se relativně nabitý kádr postupně rozpadal. V nejdůležitější části krajského přeboru, kdy se lámal chleba, jsme přišli o klíčové hráče Souhradu, Šáchu, Brože a Mrkáčka. Ti, co je nahradili, ale splnili svoji úlohu na sto procent. Pavel Rams byl takový bonus, tedy něco – lépe řečeno někdo – s čím, respektive s kým, nikdo nepočítal. Přivedl jsem do mužstva brankáře, jehož výkony přerostly hranice krajského přeboru. Po dlouhé době přišel někdo, kdo bezezbytku nahradil legendárního Romana Jelínka.“

Dokážete říct, kdo z čížovského mužstva byl tím největším tahounem a osobností? „Do svého zranění jednoznačně Martin Souhrada, pak již „opěvovaný“ Pavel Rams. Postupně to ale přecházelo na ostatní – Hovorka, Jaroušek, Šácha, Brož, Zach, Moravec, Rybák… a mohl bych pokračovat vyjmenováním všech, co hráli. Jeden bez druhého by nic nedokázali.“

Kdy jste začali věřit, že by se konečně mohl vysněný postup podařit? „Po domácím vítězství nad Milevskem. To byl zlomový zápas. Milevsko to poznamenalo natolik, že v několika následujících zápasech ztratilo body s mužstvy z dolních pater tabulky.“

V průběhu celého roku podstupoval váš klub ostrou kritiku z několika stran, ať už od týmů soupeřů nebo fanoušků jihočeské kopané. Mnohými jste byli nařčeni, že vaše počínání není fair play. Jaký je váš pohled na tento rezolutní názor odborné veřejnosti? „Znáte přísloví o potrefené huse? O fair play v jihočeském fotbale bych mohl napsat knihu. Asi by to byl bestseller. Dalším aspektem je typická česká vlastnost – závist. Několik let poslouchám, jak fotbal v Čížové končí, jaké má problémy a tak podobně. Za osmnáct let, co jsem tady, jsme osmkrát postoupili do vyšší soutěže. Kolik je takových týmů?“

V minulých dnech bylo rozhodnuto o přidělení licence klubu pro příští divizní ročník. Splnili jste všechna kritéria? Dozná vaše zázemí nějakých změn? „I přes nátlak jistých zájmových skupin se nám podařilo přesvědčit vedení soutěže, že jsme schopni divizi zajistit. Naštěstí zvítězilo sportovní hledisko. Počet sprch nebo tribuny fotbal nedělají.“

Co se stane v létě s kádrem a realizačním týmem Čížové? Plánujete hrát na podzim ve stejném vítězném složení, nebo hodláte přivést nějaké posily? „Realizační tým se změní jen na jediném místě, mužstvo bude posíleno minimálně o jednoho zkušeného hráče do každé řady. Vítězné složení týmu v krajském přeboru by totiž nemuselo stačit na divizní úroveň.“

V minulých týdnech na veřejnost prosákla spekulace, že by mělo vaše mužstvo nějakým způsobem spolupracovat s Duklou Praha. Můžete tuto informaci potvrdit? „Spekulace jsou od toho, aby prosakovaly. Kdo je ta veřejnost?“

S jakými ambicemi budete vstupovat do příští sezony v divizi? „Úspěchem by bylo udržení se v soutěži. Hlavně nedopadnout jako Zličín v letošním ročníku.“

Jste nejstarším hráčem jihočeského krajského přeboru. Máte nějaký recept, díky kterému v sobě stále nacházíte chuť hrát? Hodláte ve své kariéře pokračovat i v dalších sezonách? „Pokud přežiji prázdniny, tak budu asi určitě nejstarším hráčem i v divizi. Recept nemám. Pokud se budu jakýmkoliv způsobem podílet na chodu klubu, tak budu hrát. To je posledních pár let specifikum Čížové, se kterým všichni, kdo do klubu přicházejí, souhlasí. Co bude za rok, to nevím. Bude mi padesát, a zatím chuť mám!“

Zdroj: www.magazinfotbal.cz, Pavel Kacerovský, 22.6.2011